Samochód osobowy po zmianach VAT 2014
Czy przy zakupie samochodu osobowego są jakieś limity przy odliczeniu VAT?

Pytanie zgłoszone: 2013-11-22 13:21:26

Odpowiedź biura

Od 01.01.2014 roku równe prawa dla samochodów osobowych i ciężarowych. Pełne odliczenie VAT dla samochodów omówione jest w art. 86a ustawy o VAT. Artykuł ten został znowelizowany już w 2010 roku, ale wchodzi w życie z dniem 01.01.2014.

Wprowadzony zostaje przepis, który pozwala odliczyć pełen VAT od zakupionych samochodów, które mają conajmniej trzy miejsca siedzące, a ich dopuszczalna ładowność wynosi przynajmniej 500 kg. Zatem samochody osobowe są na tych samych prawach co ciężarowe.

Warunek!

Przepis ten stosuje się tylko w przypadku aut zakupionych przez firmę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy korzystają w połowie z samochodów służbowych w celach prywatnych stracą połowę odliczenia VAT.

Obecnie w przypadku nabycia samochodu osobowego możemy odliczyć połowę podatku VAT naliczonego nie więcej jednak niż 6.000 zł.


Ostatnia modyfikacja: 2013-11-22 14:24:19


 

   



Nowa porada księgowa
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane

Biuro HELP na Twitterze

Google+