Jak małżonkowie mogą rozliczyć ulgę na dziecko?
Jeżeli z mężem mamy 1 wspólne dziecko, to ulgę na dziecko może odliczyć tylko jedno z nas, czy oboje możemy odliczyć? Czy jak z mężem zarobiliśmy ponad 112 tys. zł, to już nie możemy skorzystać z tej ulgi?

Pytanie zgłoszone: 2014-03-02 14:27:40

Odpowiedź biura

Zgodnie z art. 6 ustawy pit małżonkowie, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa oraz pozostają w związku małżeńskim, mogą na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu złożyć wspólne rozliczenie roczne podatku. Wniosek taki wyraża jeden z małżonków i traktuje się to jako oświadczenie o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów.

Odliczenie ulgi rodzicielskiej przysługuje obojgu rodzicom w 1 kwocie. Dochód 112 000,00 zł dotyczy dochodu obojga rodziców. Należy mieć jednak na uwadze że podstawą do obliczenia podatku jest dochód obojga rodziców podzielony na 2. Od tak obliczonego dochodu liczymy podatek i mnożymy wynik razy 2.

Od podatku dochodowego podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną na każde dziecko w stosunku do którego w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską. Odliczeniu podlega każdy miesiąc kalendarzowy roku w stosunku do jednego dziecka – kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek. Pełne odliczenie roczne na jedno dziecko to kwota 1112,04 zł.


Ostatnia modyfikacja: 2014-03-03 12:59:56


 

   Nowa porada księgowa
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane

Biuro HELP na Twitterze

Google+