Jak malzonkowie moga rozliczyc ulge na dziecko?
Jezeli z mezem mamy 1 wspólne dziecko, to ulge na dziecko moze odliczyc tylko jedno z nas, czy oboje mozemy odliczyc? Czy jak z mezem zarobilismy ponad 112 tys. zl, to juz nie mozemy skorzystac z tej ulgi?

Pytanie zgłoszone: 2014-03-02 14:27:40

Odpowiedź biura

Zgodnie z art. 6 ustawy pit malzonkowie, miedzy którymi istnieje przez caly rok podatkowy wspólnosc majatkowa oraz pozostaja w zwiazku malzenskim, moga na wspólny wniosek wyrazony w zeznaniu zlozyc wspólne rozliczenie roczne podatku. Wniosek taki wyraza jeden z malzonków i traktuje sie to jako oswiadczenie o upowaznieniu go przez jego wspólmalzonka do zlozenia wniosku o laczne opodatkowanie dochodów.

Odliczenie ulgi rodzicielskiej przysluguje obojgu rodzicom w 1 kwocie. Dochód 112 000,00 zl dotyczy dochodu obojga rodziców. Nalezy miec jednak na uwadze ze podstawa do obliczenia podatku jest dochód obojga rodziców podzielony na 2. Od tak obliczonego dochodu liczymy podatek i mnozymy wynik razy 2.

Od podatku dochodowego podatnik ma prawo odliczyc kwote obliczona na kazde dziecko w stosunku do którego w roku podatkowym wykonywal wladze rodzicielska. Odliczeniu podlega kazdy miesiac kalendarzowy roku w stosunku do jednego dziecka – kwota stanowiaca 1/6 kwoty zmniejszajacej podatek. Pelne odliczenie roczne na jedno dziecko to kwota 1112,04 zl.


Ostatnia modyfikacja: 2014-03-03 12:59:56


 

   



Nowa porada księgowa
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane

Biuro HELP na Twitterze

Google+